Не бачиш ноти – грай “на дотик”: у музшколі Дніпра створюють інклюзивний клас


Через відсутність спеціальних копіювальних пристроїв на виклад коротенького музичного твору шрифтом Брайля іде кілька годин

У Дніпрі в музичній школі створюють інклюзивний клас. Викладачі кажуть – серед дітей з вадами зору надзвичайно багато тих, хто має музичні здібності. Однак навчити їх нотній грамоті вкрай важко, адже потрібні спеціальні методики та посібники.

11-річний Богдан грає на фортепіано власні джазові варіації. Він не раз перемагав на міських музичних конкурсах. Від ровесників він відрізняється не лише талантом, а й тим, що взагалі нічого не бачить. Знайти для нього вчителя батькам було вкрай важко, адже більшість викладачів від учня з абсолютним слухом відмовилися.

“То був дуже важкий шлях, чесно кажучи. Тому що ніхто не хотів займатися, люди опускали руки і говорили “ми не знаємо таких методик”, “ми боїмося”, – згадує мати хлопця Вікторія Прудка.

Вчити Богдана погодилася Ольга Плетнер. Вона самотужки опанувала шрифт Брайля і тепер кожну ноту для свого особливого учня власноруч виписує на грифельній дошці. Через відсутність спеціальних копіювальних пристроїв на виклад коротенького музичного твору шрифтом Брайля іде кілька годин. Богдан у музичній школі вже п’ятий рік і його навчання вимагає складних творів.

Вчитель наголошує: “Результат, який я отримую на цій роботі, мене ще надихає на подальше. Мені просто цікаво. Я зустріла музиканта. Цей хлопчик – він музикант. Я довго працюю, 50 років, і такого рівня здібностей я не зустрічала у дитини”.

За вже готовою методикою у школі почали вчити семирічну Марічку, яка хоче професійно грати на фортепіано та співати. “Мені в них знаєте, що подобається? У них абсолютний слух, вони прекрасно чують будь-який звук, що у вокалі дуже важливо”, – зазначає вчитель із вокалу Галина Єкатериніна.

Нині в музичній школі вже 10 особливих учнів, які опановують гру на інструментах, вокал та нотну грамоту. Їхні батьки й учителі хочуть створити для них інклюзивний клас, адже вважають, що це полегшить процес навчання. У міському управлінні культури не проти, але визнають – механізму створення спеціальних умов у музичних школах, на відміну від загальноосвітніх, поки що немає.

“Ми зараз працюємо в напрямку створення них навчальних планів, отримання роз’яснень від Міністерства культури і освіти. Бо мова йде про навчання не взагалі, як спосіб проведення часу, а навчання як спосіб отримання знань та свідоцтва державного зразку. Тобто є певні вимоги, які повинні бути витримані”, – роз’яснює начальник управлення культури Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міськради Євген Хорошилов.

Узгодити навчальні плани для особливих дітей чиновники обіцяють до початку наступного навчального року і 1 вересня відкрити у музичній школі інклюзивний клас.

Наталія Світлова, Андрій Ковбаса, “5 канал